И ти имаш право да се храниш здраво

ШАМПИЊОНИ Кис

Прва и најголема компанија во регионот која се занимава со производство и преработка на свежи и конзервирани печурки-шампињони, со повеќе од 35 години искуство Производи
svezi-slider-home

Шампињони свежи

Конзервирани во тегла

Свежите шампињони, како и различните амбалажи и обработки на шампињони ја одржуваат и зголемуваат стекнатата репутација на успешна фирма во примарното производство на шампињони и осовременување на конзервната индустрија на печурки, овошје и зеленчук во Р.Македонија и пошироко.

Прочитај повеќе
tegli-slider-hope

Шампињони тегла

Конзервирани во тегла

Пастеризираните шампињони се користат за директна конзумација или како прилог во други јадења. Да се чуваат на собна температура, по отварање да се чуваат во ладилник на температура до 8 степени целзиусови.

Прочитај повеќе
kesi-slider-home

Шампињони вакумирани

КОНЗЕРВИРАНИ ВО ТЕГЛА

Саламурени шампињони во ПЕТ гранулатни вакуум фолии може директно да се конзумираат или дополнително термички да се обработат. Да се чуваат на собана температура, по отварање да се чуваат во ладилник на температура до 8 степ. Целз.

Прочитај повеќе
01

Шампињоните (Aricus bisporus) се една ретка растителна храна со добар вкус, која го стимулира апетитот, но исто така имаат висока хранлива вредност. Од печурки богати со протеини, може да се збогати исхраната, особено за луѓе кои не консумираат месо или оние кои ретко го конзумираат.

02

Шампињоните свежи и варени во различни сезони, се добар извор на диетални влакна, вклучувајќи хитин, за кој се верува дека го намалува нивото на холестерол во крвта, и бета-глукан, кој има благотворно влијание врз кардиоваскуларниот систем.

03

Протеините ја формираат телесната структурата, се наоѓаат во секоја клетка и ткиво. Телото ги користи протеините за раст, развој и лекување на коските, сврзувачко ткиво, кожата, внатрешните органи и крвта. Хормони, антитела и ензими кои ги регулираат хемиските реакции исто така се протеини. Ако јаглени хидрати или масти не ги задоволува потребите за енергија, телото ги користи протеините

04

Шампињоните имаат антиканцерогени состојки (силни антиокциданси – селен), кои во прилог на оброците можат да помогнат да се спречи развојот на ракот.

05

Ниацин (Б3) е витамин кој се наоѓа во изобилство во печурки. Тоа е потребно за подобрување на метаболизмот на храната, одржување на здрава кожа, нерви и дигестивниот канал. А редовното консумирање на храна богата со ниацин обезбедува заштита од развој на Алцхајмерова болест и старостна деменција.

Пржени печурки

Подгответе вкусни пржени печурки со кромид, домати и зачини.

Сите рецепти
;